SENDİKALAR AYNI AMAÇ İÇİN BİRLEŞTİ

Alanya'da öğretmenlerden promosyon tepkisi Alanya'da 4 bin öğretmenin maaş aldığı devlet bankasının promosyon revizesine yanaşmaması üzerine 6 eğitim çalışanı sendikası, banka yetkililerine seslendi

SENDİKALAR AYNI AMAÇ İÇİN BİRLEŞTİ

Alanya'da 6 eğitim çalışanı sendikası banka promosyonlarına yönelik ortak açıklamada bulundu. Yapılan açıklamada, "Ülkemizde son dönemde yaşanan ekonomik kriz herkesçe malumdur. Kriz nedeniyle ekonomi alanında birçok gelişme yaşandı. Bu gelişmeler neticesinde asgari ücret iki kez arttırıldı. Çalışanlara enflasyon farkı verildi, iş dünyasına da birtakım kolaylıklar getirildi. Bütün bunların sonunda çalışanların haklı talepleri ortaya çıktı. TUİK’in açıkladığı enflasyon rakamı bile yüzde 83’ü geçti.
'BU TAVRI DOĞRU BULMUYORUZ'
Yaşanan bu ekonomik olaylar neticesinde bankalar promosyon konusunda birtakım kampanyalar yaptılar. Bu kampanyalar sonunda emekli maaşı alanlara bile 10 bin lira civarında promosyon verildi. Alanya’daki eğitim çalışanları adına tüm sendikalar 2021 yılı Şubat ayında yapılan promosyon anlaşmasının revize edilmesi ya da feshedilerek yeniden bir promosyon anlaşması yapılması talebinde bulundu. İlgili banka eğitim sendikalarının bu talebini kabul edilemeyecek derecede çok düşük tutarlar teklif ederek geçiştirdi. Ülkemizde yaşanan olağanüstü ekonomik durumda bile karını katlayan bankanın bu tavrını doğru bulmuyoruz. Banka sözleşmenin feshedilmesi durumunda promosyon bedeli olarak ödediği rakamın iki katına yakın bir rakamı fesih bedeli olarak bizlerden talep etti. Bu bir haksız kazançtır. Bu tavrından dolayı bankayı kınıyoruz. Ayrıca bu konuda gereken hukuki itirazımızı yapacağımızın da bilinmesini isteriz.
'DEVLET BANKASININ BUNU YAPAMAMASI DÜŞÜNDÜRÜCÜ'
Türkiye genelinde birçok banka promosyonlarla ilgili revize yaparken ya da sözleşme karşılıklı feshedilerek yeni anlaşmalara imzalar atılırken, Alanya’da 4000 civarında eğitim çalışanının maaş aldığı bankanın buna yanaşmaması çok acıdır. Devlet bile 2021-2022 yıllarındaki ihalelerde revizyon yapmışken, bir devlet bankasının bunu yapmaması düşündürücüdür.  Bugün burada tüm eğitim sendikaları olarak ortak sorunumuz olan promosyon konusunda bir araya gelmiş bulunmaktayız. Son kez banka yetkililerini uyarıyoruz. Sizlerin nasıl birtakım haklarınız varsa müşteriniz olan bizlerin de birtakım haklarının olduğunun bilinmesini isteriz. Ayrıca bizler bu bankanın müşterileri olarak müşteri memnuniyeti düşüncesiyle hareket edeceğiz.

Türk Eğitim Sen                      Eğitim Bir Sen                            Eğitim Sen                     Eğitim İş                    
Burhan ULU                        Abuzer GÜNDOĞAN                     Ali KOCA                      Hüseyin ZEYBEK 

Hürriyetçi Eğitim Sen           Teç-Sen
Birkan ŞAM                       Bekir ÖZSOY

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER