banner161

Rektörden firarı Avusturyalıya tepki

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof Dr Özlenen Özkan, ‘Kent Kimliği Bağlamında Mimarlık, Planlama ve Tasarım Sempozyumu’ndaki Walter Godina isimli Avusturyalı tarafından evine bitişik Alanya Kalesi’nin surlarının yıkımına neden olunmasına da değindi.

Rektörden firarı Avusturyalıya tepki

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Mimarlık Fakültesi ve Antalya Kent Konseyi organizasyonu ile ‘Kent Kimliği Bağlamında Mimarlık, Planlama ve Tasarım’ sempozyumu düzenlendi. AÜ Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, “Bugün geldiğimiz noktada sadece üniversitemizin öğrenci sayısı 70 bine ulaştı. 70 yıl önce, 1950 yılındaki nüfus sayımına göre merkez nüfusumuz 62 bindi. Bunun da sadece 27 bini şehirde yaşıyordu. Düşünün bugün 33 bin kişilik bir stadyumumuz var. Şehir merkezi nüfusumuz ise 1 milyona yaklaştı" şeklinde konuştu.

Rektör Özkan, "Şehrimiz için de son 70 yılda, özellikle de turizmin başlamasının ardından son 40 yılda biriken sorunlarımız var. Şehrimiz adeta size altın tepside sunulan bir nimet. Ama biz bu zenginliği ne yazık ki çok hor kullanıyoruz. Alanya'da bir villada tadilat yapılırken Alanya Kalesi'nin burçlarını yıktığı hepimizin malumu. Kendi ülkesinde aklına bile getiremeyeceği bu hoyratlığı burada yapabilmesi bizim de üzerine düşünmemiz gereken bir durumdur. Şehrimizi, değerlerimizi bu hoyratlığa kurban etmemeliyiz" ifade etti.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER