Alanya'da Tropikal Festival Başladı

Alanya’da bu yılki ilki "Avokado" teması ile düzenlenen Alanya Tropikal Meyve Festivali başladı. Festivalde Avokado ile birlikte Alanya’da 20’si ekonomik olarak üretilen yaklaşık 40 çeşit tropikal meyve ve bu meyvelerden elde edilen ürünlerin yer aldığı stantlar açıldı. Dev avokado maketleri ise yerli ve yabancı misafirlerin ilgisini çekti.

Alanya'da Tropikal Festival Başladı

Alanya Belediyesi, Alanya Ziraat Odası ve Alanya Avokado Üreticiler Birliği işbirliğinde düzenlenen 1’nci Alanya Tropikal Meyve Festivali başladı. Alanya Belediye binası arkasındaki etkinliğe Kaymakam Fatih Ürkmezer, MHP Genel Başkan Yardımcısı Filiz Kılıç, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, , siyasi parti başkanları, ALTSO Başkan adayları, kamu kurum müdürleri, STK temsilcileri üreticiler ve vatandaşlar katıldı.

Belediye Başkanı Yüce, Alanya'da tropikal meyve festivali düzenleyerek bir ilki gerçekleştirdiklerini söyledi. Bu yıl festivalin ana temasının avokado olduğunu kaydeden Yücel, "Alanya'da 30-35 civarında tropikal meyvenin üretimi var. Bunların ekonomik değeri olanların sayısı ise 15-20 adet. Bu ürünler memleket ekonomisine büyük girdi sağlıyor." Festivalimizi geleneksel hale getirmek istiyoruz” dedi.

Alanya Ziraat Odası Başkanı Tahir Göktepe ise tarım ve turizmin başkenti olarak dile getirilen Alanya'nın artık tropikal ürünlerin başkenti olarak da adlandırılabileceğini belirtti. Mikroklima ve topoğrafik yapısından dolayı ilçede bugün yaklaşık 18 ürünün üretimi yapıldığını ve üreticilerin bundan para kazandığını aktardı.

Alanya Kaymakamı Fatih Ürkemezer, ise kendi kendine yetebilen bir ülke olmak için tarımsal üretimin öneminin büyük olduğuna dikkat çekti. Tropikal üretimden kaynaklı hem üretici hem şehir hemde ülke ekonomisin kazanç sağladığını söyledi. MHP Genel Başkan Yardımcısı Filiz Kılıç da etkinlikten dolayı mutlu olduğunu, üreticiler arasından kadınlarında yer almasının kendisi açısında guru verici olduğunu belirtti. Filiz, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin selamınıda katılımcılara iletti.

Festival alanında bulunan dev avokado maketleri ise ilgi çekti. Gün boyunca farklı temaların işlendiği festival pazar gününe kadar ziyaretçilere açık olacak.

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2022, 18:26

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER