banner161

Alaiye Şehitleri Alanya’da Anıldı

Alanya Belediyesi’nce 1912 yılındaki Balkan Savaşı’nda şehit olan Alaiye Redif Taburu’nu anlatmak hazırlanan belgesel büyük beğeni aldı. AKM’de gösterilen belgesel mehter marşı, Kur’an-ı Kerim tilaveti ve dualarla tamamlandı.

Alaiye Şehitleri Alanya’da Anıldı

Alaiye Şehitleri Alanya’da Anıldı

ALAİYE REDİF TABURU ŞEHADETİNİN 110. YILINDA ANILDI

Alanya Belediyesi’nce 1912 yılındaki Balkan Savaşı’nda şehit olan Alaiye Redif Taburu’nu anlatmak hazırlanan belgesel büyük beğeni aldı. AKM’de gösterilen belgesel mehter marşı, Kur’an-ı Kerim tilaveti ve dualarla tamamlandı.

Alanya Belediyesi tarafından Balkan Savaşı'nda 110 yıl önce şehit düşen Alaiye Redif Taburu'nu unutmadı. 1912'de başlayan Birinci Balkan Savaşı içinde yer alan Çatalca Muharebesi'nde Bulgarlara karşı savaşmak için Alanya'dan savaş bölgesine sevk edilen Alaiye Redif Taburu, Bulgar askerleri tarafından siperlerinde şafak vakti uykudayken şehit edildi. Programa Alanya Belediye Başkan Vekili Mustafa Tuna, İlçe Jandarma Komutanı Yarbay Engin Burak Mindivanlı, Emniyet Müdürü Murat Kenan Patat, Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yılmaz, Alanya Belediye Başkan Yardımcıları, Ak Parti İlçe Başkanı Mustafa Toklu, MHP İlçe Başkanı Mustafa Sünbül ALTSO Başkanı Eray Erdem, ilçe protokolünün katıldığı anma gününde duygu dolu anlar yaşadı.

Alanya Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen program, Alanya Belediye Mehter Takımı’nın gösterisi ile başladı. Ardından, Kazım Bulut Cami İmam Hatibi Mehmet Zeybek şehitlerimiz için Kuran’ı Kerim tilaveti gerçekleştirdi ve şehitlerimiz dualarla anıldı. Program Alanya Belediyesi tarafından Alaiye Redif Taburu’nun 110. yılı anısına özel olarak hazırlatılan belgesel gösterimi ile sürdü. Yaklaşık 1 saat süren belgesel, izleyicilerden büyük alkış aldı.

Alanya Belediye Başkan Vekili Mustafa Tuna, günün anlamına değinen bir konuşma gerçekleştirdi. Tuna konuşmasında, “Ülkemiz için canını veren bütün şehitlerimizin ruhları şad, mekanları cennet olsun. Birinci Balkan Harbinde Çatalca Muharebelerinde vatan topraklarını düşmanlarına çiğnetmemek için Alanya’dan cepheye koşan ve bir baskınla şehadet şerbetini içen atalarımızın anılarını yaşatmak ve onların yaşadıklarını gelecek kuşaklara aktarmak bir belediye olarak bizim için önemli bir görevdir.” dedi.

Başkan Vekili Mustafa Tuna, “Belediye olarak bir nebze de olsa bu topraklar için şehit düşen atalarımıza borcumuzu ödeyebildiysek kendimizi bahtiyar sayarız. Tekrar şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyor, ruhları şad olsun diyorum.” diye konuştu.

Mustafa Tuna konuşmasının ardından belgesel yapımında yer alan Profesör Doktor Mehmet Ak’a ve Belgesel Yapımcısı Süleyman Erman’a plaket takdim etti. Daha sonra ise protokol üyeleri ve vatandaşlar Alaiye Redif Taburu fotoğraf Sergisi’ni gezdi.

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2022, 18:07

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER