"TÜRKİYE YÜZYILI, TÜRK BAHARI BAŞLAMIŞTIR"

Türkiye’yi derinden sarsan 6 kişinin vefat ettiği 81 kişini yaralandığı Taksim’deki terör eylemin yapıldığı alanı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ziyaret etti. Bakan Çavuşoğlu İstiklal Caddesinde hem esnaf hem de turistlerle görüşüp sohbet ettikten sonra bombalı eylemin yapıldığı alanda terörü kınadı ve kararlı mücadelenin süreceğini ifade etti. 

"TÜRKİYE YÜZYILI, TÜRK BAHARI BAŞLAMIŞTIR"

Beyoğlu’nda İstiklal Caddesini ziyaret ederek farklı ülkelerde tatile gelen turistlerle sohbet edip esnafla sohbet ederek geçmiş olsun dileklerini ileten Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Teröristleri temizlemeye devam edeceğiz.  Hiçbir şey bizi yıldıramaz ‘Türkiye Yüzyılı’ başlamıştır, ‘Türk Baharı’ başlamıştır” dedi. 
Bali’ye hareket ederken terör saldırısıyla ilgili bilgiyi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte aldıklarını belirten Bakan Çavuşoğlu, “Kısa süre içinde yetkililerimiz, güvenlik güçlerimiz saldırı gerçekleştiren bombayı koyan ve arkasında olan kişilerle ilgili gerekli çalışmayı hızlıca yaparak terör saldırını gerçekleştiren kişi ve diğerlerini gözaltına alındı yargıya intikal etti, elbette hesabı sorulacaktır. Yurtiçi ve yurtdışı bağlantılarını titizlikle yürütüyoruz bizde Dışişleri Bakanlığı olarak gerekli desteği veriyoruz. Bir taraftan terör saldırısını gerçekleştirenler ilgili süreç devam ederken diğer taraftan terörle mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Türkiye 40 yıldır farklı terör örgütlerinden çok çektik, ama güçlenerek çıktık” dedi.
İSTİKLAL’DE DÜNYA’NIN HER YERİNDEN TURİST VAR 
Halkımızın özellikle Beyoğlu’ndaki esnafımızın dirayeti bizim en büyük gücümüzdür diyerek konuşmasını sürdüren Çavuşoğlu, “Kısa süre içinde arkadaşlarımızın aldığı tedbirlerle belediye başkanımızın aldığı tedbirlerle hayat normale döndü. Esnafımız ertesi gün işinin başına döndü. Bali’den takip ettik bayraklarla Beyoğlu donattı arkadaşlarımız. Bu noktaya gelince kadar çok sayıda turist gördüm.  Uruguay’dan Malezya’ya kadar Latin Amerika’dan Uzakdoğu Asya’ya ya kadar. Avrupa’nın farklı ülkelerinden körfez ülkelerine kadar . Filistin’den Lübnan’a kadar İran’a kadar her yerden turistler var. Sonuçta terör saldırısının farklı sebepleri, hedefleri var ancak hiçbirine ulaşamayacaklarını gördüler. Tam tersine terör örgütlerini Türkiye’den de komşulardan da temizlemeye devam edeceğiz.” 
“ ARTIK ‘TÜRKİYE YÜZYILI’, ‘TÜRK BAHARI’ BAŞLAMIŞTIR”
Saldırının dış basında turizme yönelik yer aldığı sorusuna ise Bakan Çavuşoğlu, “ABD’de bir gazete böyle bir manşet attığını gördük. Terörle mücadele bunların ikiyüzlülüğünün çifte standartını her vesileyle görüyoruz. İçerde de PKK, PYD, YPG diyemeyenler var. Yurtdışında da bunları görüyoruz. Çifte standartın ve ikiyüzlülüğün örneklerini sergilemeye devam ediyorlar. Türkiye’nin turizmi etkilendi Türkiye’ye gitmeyin demek istiyorlar. Biraz önceki verdiğim örneklerde /turistlerin) hiç korkmadan geldiklerini gösteriyor. O anlamda da hedeflerine ulaşamadılar. Her zaman insan hakları hak ve hukukta bahseden bası yayın organlarının sadece turizm açısından bakmaları da ibretliktir.  Onlar terör örgütlerini destekleme eğitim vermeye devam etsinler biz onların tepesine binmeye devam edeceğiz. Teröristleri temizlemeye devam edeceğiz.  Hiçbir şey bizi yıldıramaz ‘Türkiye Yüzyılı’ başlamıştır, ‘Türk Baharı’ başlamıştır. Bundan geri adım atmak yoktur tam tersine hedeflere ulaşmak için daha ileri gideceğiz daha çok çalışacağız. Daha güçlü bir devlet daha güçlü bir millet olacağız.” Diye konuştu.

Askeri operasyon beklentisi olup olmadığı sorusuna ise “Askeri operasyonlarımız hiçbir zaman bitmez diyerek cevap veren Bakan Çavuşoğlu “Teröristleri Suriye’de olsun Irakta olsun avlamaya devam ediyoruz. Özel operasyonlarımız ile gerek,  istihbaratımız, emniyet, jandarmamızın PKK/YPG’ye yönelik operasyonları devam ediyor. Ayrıca DEAŞ’a yönelik operasyonlarımız, içerde ve dışarda FETÖ’ye yönelik operasyonlarımız da devam ediyor” diyerek terörle mücadeleye yönelik kararlık mesajını yineledi. .

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2022, 15:39

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER