ALANYA'YA 1 MİLYAR 775 MİLYONLUK DEV BÜTÇE

Alanya Belediyesi, Ekim Ayı olağan Meclis Toplantısında belediyenin 2023 yılına ait tahmini bütçesi 1 milyar 775 milyon lira olarak millet ittifakının çekimser kalmasına rağmen oy çokluğu ile kabul edildi.

ALANYA'YA 1 MİLYAR 775 MİLYONLUK DEV BÜTÇE

2023 TAHMİNİ BÜTÇESİ KABUL EDİLDİ

Alanya Belediyesinin olağan meclis toplantısı Adem Murat Yücel başkanlığında yapıldı. Ekim ayı olağan meclis toplantısının en önemli gündem maddesi ise tahmini bütçe görüşmeleri oldu. Mecliste CHP ve İyi partinin çekimser oy kullandığı 2023 yılı tahmini gider bütçesi 1 milyar 775 milyon lira, gelir bütçesi 1 milyar 625 milyon lira ve 150 milyon lirada kredi ile borçlanma yetkisi görüşüldü. Millet ittifakının çekimser kaldığı tahmini bütçe oylaması cumhur ittifakının oyları evet oyu sonucu oy çokluğu ile kabul edildi. Mecliste ayrıca teleferik firmasının kaleye sefer için satıl aldığı 3 otobüsün şartsız olarak belediye bağışı konusunda oy birliği ile kabul edildi.

Mecliste MHP ilçe başkanlığına ataması yapılan Mustafa Sünbül'ün yerine MHP grubundan mimar Merve Baysal görev aldı. Sünbül'ün üyesi olduğu esnaf ticaret, nümarataj, medyan ve cadde isim verme komisyonlarına Merve Baysal,  plan ve bütçe komisyonuna ise Mustafa Toksöz seçildi.

“MİRASI SATMADIK SATMAYIZ DA ”

Alanya Belediyesi’nin hizmetlerde ortaya koyduğu başarının ekip işi olduğuna ifade eden Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel “Ali Cengiz oyunlarına izin vermeyiz" dedi. Başkan Yücel, geçmişten devredilen  belediye mülklerinin korunduğunu sürekli yeni mülkler kazandırdıklarını belirtiği konuşmasında "Belediye sonradan kazandırdığımız arsalardan ihtiyaç duyurulsa satılabilir, ancak miras olarak aldıklarımız aynı şekilde korunacak. Biz cami, okul, sağlık alanı kazandırmak için çalışıyoruz. 'Ali Cengiz Oyunları' ile kimsenin hak yemesine müsaade etmeyeceğiz. Eski yönetimler kötü bir niyetleri olmadan yaptıkları hatalardan dolayı bugün bedeller ödeniyor" diyerek kamu ortaklık paylarından kaynaklı davalara dikkat çekti.

MAVİ BAYRAKLARI KAYBEDELEBİLİRİZ"

Alanya'da son dönemde deniz numunelerinde kirlik tespit edildiğini bu konuda TURÇEV'in kendilerine ikazda bulunduğunu ifade eden başkan Yücel, "Denizlerdeki kirlilik kolibasili arttırdı. Mavi bayrak için adeta sınıra yaklaştık. Kirlik artışı böyle devam ederse sene mavi bayraklar iptal olur. ASAT bu konuda daha titiz davranmalı" diyerek tehlikenin büyüklüğüne dikkat çekti.

Mavi Bayrakların korunması için yapılan ikazın ardından söz alan Alanya ve Antalya Belediyesi meclis üyesi Erkan Demirci ise Okurcalar'da tespit edilen kirliliğin ASAT kaynaklı olmadığının tespit edilerek bölgedeki deniz taşıtlarının sintileri sebebiyle oluştuğunu belirtti. Demirci, "Kolibasil oranı maksimum 1000 olduğu halde numunelerde 8 oranında çıktı. Buda yok denecek kadar düşük bir değer. Antalya'nın batısında deniz araçlarının denetim yetkisi büyükşehirde olmasına rağmen doğusunda bu yetki bakanlığa ait. Arıtmalarda oluşan kokuya bağlı şikayetler için yeni bir yatırım yapılması gerekiyor. Şayet Alanya belediyesi otogar yanındaki alanın tapusunu verirse yer altına yeni bir arıtma inşaatının yapılması mümkün" " diye konuştu.

Ak Parti grubundan Paulina Müftüoğlu, taksilerden kaynaklı kent disiplinine aykırı davranışlar nedeniyle sık sık şikayet alındığını ifade etmesi üzerine Başkan Yücel sezonun bitmesi ile birlikte hem oda başkanı hem durak başkanları ile görüşme yapacağını kendilerine de bu yönde çok sayıda şikayet ulaştığını belirtti.

Yücel, tarımın şehrin en önemli geçim kaynaklarından biri olduğunu anımsatarak 6-7-8 Ekimde yapılacak 1. Alanya Tarım Hamlesi Tarım Teknolojileri Fuarı ile 21-22-23 Ekim’de ilk defa düzenlenecek olan Avokado Temalı ‘Tropikal Meyve Festivali’ önemsediklerini ifade etti.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER