banner161

"ALANYA'DA ARTIK AMATEM ZORUNLU"

CHP İlçe Başkanı Karadağ, Alanya'da birçok ile göre uyuşturucu madde kullanımın arttığı iddiasında bulunarak AMATEM'in artık zorunlu hale geldiğine dikkat çekti.

"ALANYA'DA ARTIK AMATEM ZORUNLU"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İlçe Başkanı Coşkun Karadağ, Alanya’daki uyuşturucu kullanımının birçok ilden daha fazla olduğunu ifade ederek, gençlerin her geçen gün katlanarak bu illete teslim olmaya başladığı bir yer haline geldiğini söyledi. Gençler arasında artan uyuşturucu kullanımına dikkat çekmek isteyen Karadağ, Alanya Lisesi önünde açıklama yaptı. İlçe Yönetim Kurulu üyeleri ile partililerin de destek verdiği Karadağ, “Uyuşturucu ile mücadelede emniyetin ve jandarmanın cansiperane çalışmalarını ve çabalarını takdirle karşılıyoruz. Ancak bu çaba ve çalışmalar çoğunlukla eylem gerçekleştikten sonrası için yürüdüğünden önleyici tedbir anlamında çoğu zaman bir faydası olmuyor. Önemli olan çocuklarımızı bu illete bulaşmadan bu illet ile hiç tanışmadan fark edip müdahale edebilmek. Yani önleyici tedbirleri alabilmek. Burada da en büyük göre aileye özellikle de anneye düşüyor. 

Türkiye Uyuşturucu Raporu İstatistikleri’ne göre 1 ya da birden çok kez uyuşturucu kullandığını ifade eden çocukların yüzde 82’sinin aileleri ile birlikte yaşadığı, yüzde 92’sinin de annenin ev hanımı olduğu ortaya çıktı. İstatistikten de anlaşılacağı üzere en büyük görev aileye ve özellikle anneye düşüyor. Unutmayalım ki en büyük narkotik polisi annedir. Anneler, babalar, çocuklarımızla yeterli ve gerekli iletişimi sağlayalım. Onlara gerekli ilgiyi gösterelim. Birlikte yaşadığınız çocuğun hayatının yüzde yüzünü bilmek zorundasınız. Bilemezseniz çocuğun tüm hayatının kararmasına doğru giden karanlık yollardan haberiniz olmaz. Lütfen, çocuklarınızla gereken ilgiyi doğru yollardan kurun, gerekirse ihbar edin, yolun başında yapacağınız müdahale ve ihbar ile devlet desteği, çocuğunuzun hayatının ilelebet kararmasını önleyebilir. Unutmayalım ki uyuşturucu batağına bir şekilde her nasılsa saplanmış ve çıkamayan kurtuluşu hala uyuşturucuda arayan çocuklar da bizim çocuklarımız. Onları toplumdan soyutlayıp, sırtımızı dönemeyiz. 

Devletin bu konuda tedavi ve rehabilitasyona yönelik çalışmaları yetersiz olduğu gibi, toplum olarak bakış açımızı da gözden geçirmeliyiz. Bağımlı yurttaşlarımızın rehabilite edilip topluma kazandırılmasına topyekun inanmalıyız. Aksi takdirde, uyuşturucu bağımlılığının hemen hemen her suçun işlenme oranında önemli bir oranı oluşturduğu gerçeği ile yüzleşmek zorunda kalırız. Bugün Alanya özelinde işlenen suçlara bakıldığında inanın bahçeden avokado, muz çalan kişilerin çok büyük çoğunluğunun uyuşturucu bağımlısı olduğu ortaya çıkıyor. Hırsızlık, gasp, yaralama, gibi uyuşturucu ile doğrudan bağlantısı olmayan birçok suçun faili uyuşturucu kullanan veya bağımlı olan kişilerce işleniyor” dedi. 

Uyuşturucuya bulaşmış çocukların tedavi ve rehabilitesine bütçe, zaman ve personel ayrılıp topluma tekrar kazandırılmalarının mecburiyet olduğunu vurgulayan Karadağ, “Bu nedenle Alanya’mıza en acilinden bir Alkol ve Uyuşturucu Madde Bağımlıları Tedavi ve Araştırma Merkezi (AMATEM) kurulması zorunluluğu var. AK Parti  hükümeti ve bakanlıklar bu konuda elini taşın altına koymalı” diye konuştu

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2022, 19:08

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER