"YEŞİL SERTİFİKA İÇİN AKREDİTE OLMALIYIZ"

Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Genel Kurulunda mevcut başkan Burhan Sili güven tazeledi.

"YEŞİL SERTİFİKA İÇİN AKREDİTE OLMALIYIZ"

ALTİD olağan genel kurulunu gerçekleştirdi. Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) ile Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Üyesi ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili genel kurulda güven tazeleyerek yeniden başkan seçildi. Tek liste ile gidilen genel kurulda Sili, yönetim kurulunda bazı isimleri değiştirdi. 

Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Olağan Genel Kurul Toplantısı düzenlendi. Kaila Beach Hotel Salonu’nda gerçekleştirilen genel kurul saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Divanın oluşturulmasının ardından genel kurul yönetim kurulu faaliyet raporu, hesaplar ve denetleme kurulu raporunun görüşülerek ibrası, 2023 yılı tahmini bütçesinin görüşülmesi ve onaylanması, yönetim kurulu, denetleme kurulu seçimi, federasyon delege seçimi, dilek ve temenniler ile sürdü. 

‘YEŞİL SERTİFİKA TURİZMİN VAZGEÇİLMESİ OLACAK’

Başkan Sili katılımcılar hitabında sürdürülebilir turizmin önemine dikkat çekti. Sili, “Ulusal düzeyde sürdürebilir çevre politikaları ve turizmin geliştirilmesi konusunda hepimizin hazırlıklı olması gerekiyor. TGA güvenli turizm sertifikası artık ‘yeşil sertifikaya’ Türkiye genelinde 400 tesis belgelenecek bu tesislerde yeşil yıldızlı olanlar adaptasyonu daha kolay olduğu için öncelikli olacak 2023’te yüzde hedefimiz yüzde 50 oranında tesise ulaşmak. 2030’da  ise dünyada başta kaynak pazarlarda Avrupa ve gelişmiş ülkeler başta olmak üzere bu yönde talepte bulunacak. Hem tesis hem şehir düzeyinde bu çok önemli. Sürdürülebilir turizm noktasında yapılacak çalışmalar söz konusu değilse o ülkelere uçuşları durdurma ya da misafir gönderme gibi kararları var hepimizin hazırlıklı olması gerekiyor” dedi.  

“65 YILLIK ALANYA DESTİNASYONU KORUMALIYIZ”

“Turizmciler tesislerinde sektörel gelişim ve değişime adapte olmaya çalıştığına dikkat çeken Sili, “ ALTİD olarak amacımız üye desteği ile 65 yıllık tatil destinasyonu olan Alanya’nın kaynaklarını koruyarak bütünsel bazda bölgenin marka değerini artırmak. Destinasyonun marka değerine katkı sallayıp dinamik tutmaktır. Konaklama sektörümüz için hizmet standartlarımız yükseltip hizmet ve fiyat dengesini sağlamalıyız. Farklı pazarlardan misafir alan Alanya’da ürün çeşitliliğimiz artırıp AR-GE’yi geliştirmeliyiz. Değişimi tetikleyen olguları dikkate alarak çalışmalarımızı bu yönde yapmalıyız. İstihdam kaynağı olan sektörümüz için mevsimsellik nedeniyle kopmalar oluyor.” Diye konuştu.
Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel ise ALTİD’in Alanya turizmine katkısının çok büyük olduğunu ifade ederek teşekkür etti. Alanya’nın turizm, tarım ve turizmin başkenti olduğunu ifade etti. Yaprak kıpırdasa önce turizm sektörü etkilendiğini anımsatan Yücel, “Dünyanın dengesin değiştiren tabi olaylar, savaş ve diğer sorunlardan en çok etkilenen sektörümüz 30 yıl önce 20 milyon turist gelecek dendiği zaman kimse inanmıyorudu. Yeni hedef 100 milyon turisti ülkemize çekmek” dedi. 

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, ALTSO Başkanı Mehmet Şahin, Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yılmaz ve turizmcilerin katıldığı ALTİD Genel Kurulu’nda yönetime şu isimler seçildi:

YÖNETİM KURULU ASİL

Burhan Sili, Muzaffer Barcın, Mehmet Dahaoğlu, Şükrü Cimrin, Cem Özcan, Kerim Kılınç, Servet Şakiroğlu, Şevki Taç, Kadir Hacikadiroğlu, Ali Orkan, Hüseyin Gümrükçüler, Mustafa Kahya, Özkan Ünal, Serdar Gür, Ali Boz, İzzet Köseoğlu, Cemal Kerem Sidar, Zeynep Özkan ve Adil Müftüoğlu.

DENETLEME KURULU ASİL 

Müfit Kaptanoğlu, İbrahim Sipahioğlu ve Ali Döven’den oluştu.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER