ALANYA'DA TARIM FUARI AÇILDI

Alanya Belediyesi'nin öncülüğünde düzenlen 1. Alanya Tarım Hamlesi Tarım Teknolojileri Buluşması başladı. Fuarda tarımın önemine vurgu yapan Kaymakam Ürkmezer ”Amacımız Alanya’da birden fazla tarım bölümü açmak” diyerek Alanya’nın tarım için ne kadar önemli olduğunu vurguladı.

ALANYA'DA TARIM FUARI AÇILDI

Alanya Belediyesi'nin öncülüğünde Alanya Ziraat odası, Kırsal Kalkınma ve Kırsal Yaşamı Destekleme Derneği, Keykubat Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi ve Üretici birlikleri ile birlikte organize edilen 1. Alanya Tarım Hamlesi Tarım Teknolojileri Buluşması, Alanya Toptancı hali yanında kapalı salı pazarında başladı. 8 Ekim’e kadar sürecek olan fuarda tarımın paydaşları bir araya geldi.  Müftü Dr İhsan İlhan’ın okuduğu duanın ardından fuarın açılış kurdelesi kesildi. Açılışa ilçe protokolün yanı sıra siyasi parti ilçe başkanları, Alanya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Gaye Coşkun ve çok sayıda vatandaş katıldı.
‘DURMADAN ÇALIŞACAĞIZ’
Tarım paydaşlarının desteği ile bu noktaya gelindiğini aktaran Alanya Ziraat Odası Başkanı Tahir Göktepe”İlki gerçekleşen tarım etkinliği hayırlı uğurlu olsun. Çok heyecanlıyı,  Alanya olarak Akdeniz kıyı şeridinde ürün çeşitliliğinin en fazla olduğu ilçede yaşıyoruz. Alanya’da 25 bin üretici özellikle katma değeri yüksek olan ürünlerden tropikal ve subtropikal ürünler başta olmak üzere örtü altı sera yetiştiriciliği kısmen de olsa hububat, hayvancılık ve arıcılık gibi ürün desenlerini yetiştiren bir tarım ordumuz var. Ülkemizde 85 milyon vatandaşımıza tüm olumsuz hava koşullarına rağmen güvenilir gıdayı temin eden bir üretici ordusu var. Hem devletimizin desteği hem Alanya’da kaymakamlık ve belediye başta olmak üzere tarım paydaşlarının desteği ile bu noktaya geldik. Durmadan yılmadan çalışacağız” dedi
‘TARIMIN HER ALANINDA ÇOK İYİ DURUMDAYIZ’
Alanya İlçe Tarım Müdürü Mehmet Rüzgar, turizmin yanından ciddi bir tarım üretimi olduğunu söyleyrek, “Hem bitkisel, hem hayvansal hem su ürünleri hem de arıcılık olarak ciddi bir potansiyele sahibiz. Yerleşik olarak yaklaşık 500 bin yazları 1.5 milyon nüfusa sahibiz. 22 bin hektarda tarımsal üretim yapılan arazi var. 57 bin dekarda her türlü meyveyi üretebilmekteyiz. Muz, avokado ve tropikal meyveler dahil. 27 bin dekar örtü altında muz ve sebze üretimin büyük bir kışını üretmekteyiz. 20122de 250 dekar arazide avokado üretilirken Şuan 15 bin 500 dekar alanca çıktık. 750 dekarda örtü altı muz varken 14 bin 200 dekar alana çıktık. Artık yeni ürünümüz Alanya Mangosu adı altından coğrafi işaretini alacağımız ürünle ilgili üretim çalışmaları sürmekte. Ayrıca küçük ve büyük baş hayvancılık, arı kovanı ve su ürünleri ile tarımın her alanında çok iyi durumdayız.” İfadelerini kullandı.
‘ALANYA’MIZDA HER ÇEŞİT ÜRÜN YETİŞTİRİLEBİLİR’
Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel ise fuar hakkında bilgi vererek, Alanya’da tarıma yönelik çalışmaları aktardı. Yücel,” Alanya tarım hamlesinin ilkini düzenledik. Alanya tarımı denince önce aklımıza narenciye sebze ve muz gelirdi. Son yıllarda avokado başta olmak üzere birçok tropikal ürün ile öne çıkmakta İklimin elverişliliği nedeniyle 38 farklı tropikal ürün yetişiyor bunun 16’sı ekonomik değeri de bulunuyor. Gün geçtikte ekonomik değeri olan ürün çeşidi muz, avokado, yenidünya, papaya, çarkıfelek, ağaç kavunu gibi ürünlerin çeşidi gün geçtikçe artmakta. Alanya Belediyesi olarak Alanya’nın tanıtımı ile de ön plana çıkarmak ve kentimizde yetişen ürünlerin ekonomik değerini artırmak için tropikal meyve festivalimizin ilkini 21-23 Ekim’de düzenleyeceğiz. Bu yılki temamız avokado olacak bundan sonra her yıl farklı bir ürünü ön plana çıkaracağız. Tüm hemşeri ve misafirlerimiz bu festivallere davet ediyoruz. Aynı zamanda Alanya’da ürün tanıtımını artırmak insanların toprakla buluşması ve çiftçiliğe özenmesi için Elikesik’te 70 dönüm arazide hobi bahçesi ve tropikal meyve bahçe kuruyoruz Alanya Ziraat Odamız ve AHEP üniversitemizle kuracağımız seralarda ziyaretçilere ürünlerin nasıl yetiştiğinin tanıtımını gösterip tropikal fide yetiştiriciliği de yaparak çiftçilerimize ücretsiz olarak dağıtımını bu tesisten yapacağız. Ekolojik dengenin korunması ve bitki döllenmesinin artması için arıcılık çok önemli. Alanya Belediyesi olarak arıcıları ve tarımsal üreticileri destekleyen bir proje sürdürüyoruz. Şimdiye kadar 5 bine yakın arı kovanı dağıtarak sadece arıcılığa değil ayrıca sebze ve meyve yetiştiriciliğinde verimin artmasına katkı sunduk.  Tarım her ülke için stratejik öneme sahip bunu son dönemde görmekteyiz. Ülkemiz ve Alanya’mızda her çeşit ürünü yetiştirilebilir. Bahçeden sofraya ekonomik ve sağlıklı ürünlerle buluşturma hepimizin ne büyük hedeflerimiz. Burada standa açan ülke ekonomisine katkı sağlayan tüm üreticilerimize şükranlarımızı sunuyoruz. Fide, fidan, tohum, süs bitkileri, sera kurulum ürünleri, tarım ekipmanları, gübre ve bitki besin elementleri başta olmak üzere birbirinden farklı tarım bileşenleri fuarda açılan stantlarda sergilenmekte. “ dedi.
ALANYA’DA TARIM LİSELERİ ARTACAK
 Alanya Kaymakamı Fatih Ürkmezer yaptığı konuşmada,” Alanya tarımın ne kadar önemli olduğunu ön plana çıkardı. Aslında toplumların gelişmesine bakarsanız, yorumlamada hep ne kadar tarım nüfusu azalırsa o toplumlarını kadar gelişmiş olduğuna ilişkin bir yprum yapılıyor ama aslında bunun ne kadar yanlış olduğu ortaya çıktı. Özellikle pandemi dönemiyle beraber insanların gıdaya erişimi zorlaştı. Tüm dünyada gıda krizine yol açabilecek sorunlar yaşandı. Ve gıda enflasyonu dediğimiz mesele ile karşılaştık. İnsanların tarımla, toprakla uğraşmasının ne kadar önemli olduğunu ve üretime de en küçük noktada dahi olsa çok büyük bir katkı sağlamasının ne kadar önemli olduğunu bu yaşadığımız son iki üç yıl bizlere gösterdi. Her toplumda böyle krizlere karşı kendi tedbirlerini alıyorlar.  Zaten son 15 yılda artan bir şekilde tarıma teşvikler verilirken,  özellikle pandemi döneminden itibaren Gıda Tarım ve Ormancılık Bakanlığı' mız, Tarım Bakanlığı'mız teşviklerini artırdılar. Devlet bankalarımız aracılığıyla da desteklerini artırdılar. Bununla beraber yerel yönetimlerin de işin içine girmeleri gerekti.  Biz de burada bütün herkesin katkısı ile memleketimize en azından tarım teknolojisini gösterecek, tarımla ilgili bir faaliyet anlamında memleketimize ve ekonomimize katkıda bulunacak bir faaliyetin içine girdik. İnşallah umduğumuzun daha da ötesini alırız. Bizlerin tarımla uğraşacak insanlara da ihtiyacı var. Özellikle Milli Eğitim Bakanlığı' mız da bizim bölgemizde de özellikle meslek liselerinde tarım bölümlerinin açılmasını teşvik ediyor.  Demirtaş Çok Programlı lisemizde bir tarım bölümü açıldı. Antalya'nın çeşitli yerlerinde de yavaş yavaş tarım liseleri açılıyor. Alanya' mızda da amacımız birden fazla tarım bölümü açmak.  Çocuklarımızın nasıl ki meslek liselerine yönlendirilmesini istiyorsak, tarım meslek liselerine de yönlendirilmesini istiyoruz. Alanya hep dışarıdan bakan insan için akla turizm geliyor ama Alanya'ya gelen herkes tarımın burada ayrılmaz bir sektör olduğunu, Alanya ile bütünleşmiş bir sektör olduğunu çok rahat görüyor. Bizler de buradaki istihdamı sağlamak için tarım bölümlerini Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde açmaya devam edeceğiz. Bu fuar da iyi ki yapılıyor.  Biliyorsunuz ki eğitimdeki en önemli şey ilk okuma yazmayı öğrenmektir. İnsanların hayata başlarken ilk adımları yürümeyi kolaylaştırır. En zoru ilk adımı atmaktır. İşte aslında en zor bu. İlkini yapmak en zoru. Birçok eksik hata çıkacak ancak kurumların STK' ların birbirini desteklemesi ile kurumların böyle etkinliklere destek vermesi ile amaç ilk adımdan daha sonrakine daha da ileriye götürmek. O yüzden ilki yapmak önemli. Ben bu ilk etkinliğe faydası olan katkısı olan ismi geçen geçmeyen herkese başta sayın belediye başkanımız ve nezdinde bütün belediye çalışanlarımıza Ziraat odası başkanımıza dernek temsilcileri ve elbette ki ilçe müdürlüğümüze ve burada bulunan herkese tüm STK 'lara vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum, hayırlı olmasını diliyorum.” açıklamasında bulundu.
DESTEK PLAKETİ
Fuarın ortaklarında Kırsal Kalkınma ve Kırsal Yaşamı Destekleme Derneği ve Keykubat Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’ne desteklerinden dolayı Kaymakam Ürkmezer, başkan Yücel ve Göktepe de plaket verdi.

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2022, 19:10

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER