TÜRKİYE’NİN GÜÇLÜ GELECEĞİ GENÇLERİMİZİN ELİNDE

Antalya Valisi Ersin Yazıcı, Gençlik ve Spor Bakanlığı himayelerinde Antalya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından geleceğin mühendislerini, teknoloji girişimcileri ve teknoloji liderlerini yetiştirmek amacıyla “Milli Teknoloji Hamlesi” sloganıyla hayata geçirilen DENEYAP Uygulama Sınavı’ndaki gençleri ziyaret etti. Türkiye’nin güçlü geleceğinin gençlerimizin elinde olduğunu söyleyen Vali Yazıcı; “Geleceğin teknoloji yıldızlarına başarılar diliyorum.” dedi.

TÜRKİYE’NİN GÜÇLÜ GELECEĞİ GENÇLERİMİZİN ELİNDE

Gençlik ve Spor Bakanlığı himayelerinde Antalya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından geleceğin mühendislerini, teknoloji girişimcileri ve teknoloji liderlerini yetiştirmek amacıyla “Milli Teknoloji Hamlesi” sloganıyla hayata geçirilen DENEYAP Uygulama Sınavı, 42 ilde eş zamanlı olarak gerçekleştirildi. 58 ayrı merkezde gerçekleştirilen sınava 14 bin 988’si ortaokul, 6 bin 785’i lise olmak üzere toplamda 21 bin 773 aday katıldı. Özgecan Aslan Gençlik Merkezi’nde gerçekleştirilen DENEYAP Uygulama Sınavı’ndaki gençleri yalnız bırakmayarak sınav heyecanlarına ortak olan Vali Ersin Yazıcı, atölyelerde proje üreten gençlerle bir araya gelip yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi aldı. Vali Yazıcı’ya DENEYAP Uygulama Sınavı ziyaretinde Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Yönetim Hizmetleri Daire Başkanı Kamil İspir, Antalya Gençlik Ve Spor İl Müdürü Yavuz Gürhan ve Sanayi Ve Teknoloji Antalya İl Müdürü Ömer Ersoy eşlik etti.

Uygulama Sınavı Konusu "Çevre Dostu Yük Gemisi"

DENEYAP Atölyelerinin öğrenci seçme sınav sürecinde birinci aşamayı tamamlayarak ikinci aşama sınavına hak kazanan adaylar bu sınavda kendilerine sunulan tema doğrultusunda verilen malzeme kiti ile özgün fikirlerini ortaya çıkaran, teknik bilgilerini kullanarak proje tasarlayacak. Bu yılki teması "Çevre Dostu Yük Gemisi" olarak belirlenen uygulama sınavında adaylar, kendilerine verilen sürede tasarlayacakları geminin belirlenen hedefe yük taşımasını sağlayacak. İki saatlik süre sonunda tamamlanan projeler belirli kriterler doğrultusunda değerlendirilmek üzere jüri üyelerine sunulacak.

Öğrencilerin projeleri jüri üyeleri tarafından ayrıca kendini ifade edebilme, özgün düşünme, yenilik katabilme, konu ile ilgili bilgi sahibi olma gibi çeşitli beceriler yönüyle de değerlendirilecek.
Geleceğin Teknoloji Yıldızlarına Başarılar Diliyorum

Bu tür sınavların geleceğimizin teminatı gençlerimizin gelişimine çok faydalı olduğunu belirten Vali Yazıcı; “Eğer güçlü bir gelecek istiyorsak bilime, teknolojiye ve gençlerimize yatırım yapmalıyız. Bu proje de gençlerimizi bilim ve teknoloji ile buluşturuyor olmamız noktasında çok değerli bir proje. Dünyada her alanda bir rekabet var. Ama söz konusu teknoloji alanı olunca rekabet daha da fazla. Biz de dünyanın süper liginde olmak istiyorsak çocuklarımızı daha çok bilim ve teknolojiyle buluşturmalıyız. Çünkü Türkiye’nin güçlü geleceği gençlerimizin elinde. Bu çocuklarımız geleceğimizin bilim insanı ve muciti olacaklar. Proje üreten gençlerimizi ziyaret ettiğimde kendi hayalleri ile tasarladıkları ürünleri gördüm. Gençlerimizin kendilerine güvenleri çok güzel. Bu beni çok mutlu etti. Geleceğin teknoloji yıldızlarına başarılar diliyorum.” diye konuştu.

Sınav sonuçlarına göre 21 bin 773 adaydan 8 bin 223 öğrenci DENEYAP Teknoloji Atölyelerinde eğitim almaya hak kazanacak.

Vali Yazıcı’dan Uygar’a Doğum Günü Süprizi

DENEYAP Uygulama Sınavı’ndaki gençleri ziyaretinden sonra Vali Yazıcı yine Özgecan Aslan Gençlik Merkezi’ndeki Kitap Kafede düzenlenen Engelsiz Gençlik ve Spor Kulübü Üyesi Uygar Yıldız’ın doğum gününe katıldı. Uygar’ın doğum gününü kutlayan Vali Yazıcı; “Yeni yaşın sana mutlu, huzurlu, sağlıklı günler getirmesini temenni ediyor, başarılarla dolu bir ömür diliyorum.” dedi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER